Impotence

Impotence je stav, který ovlivňuje schopnost člověka dosáhnout nebo udržet erekci.

Může být několik faktorů, které přispívají k impotenci. Patří mezi ně jak emocionálně tak i fyzické poruchy. Podle The Merck Manual, odhadovaných 50 procent mužů ve věku 40 až 70 let mají nějakou zkušenost s erektilní dysfunkcí (ED). Pochopení nejčastějších příčin může pacienta dovést k možné léčbě.

ENDOKRINNÍ PŮVOD

Endokrinní systém těla produkuje hormony, které regulují metabolismus, sexuální funkce, reprodukce, náladu, a mnoho dalšího.

Diabetes je příkladem endokrinní nemoci, které mohou způsobit mužům impotenci. Diabetes postihuje schopnost těla využívat hormon inzulín.

Jeden z vedlejších účinků spojených s chronickým diabetem je poškození nervů. To přímo ovlivňuje chování penisu. Jiné komplikace spojené s diabetem oslabují průtok krve a hladinu hormonů. Oba tyto faktory mohou přispět k impotenci.

IMPOTENCE A NEUROLOGICKÉ PROBLÉMY

Několik neurologické podmínky mohou zvýšit riziko impotence. Nervové podmínky ovlivňují schopnost mozku komunikovat s reprodukční systém. To může zabránit mužů od dosažení erekce.

Neurologické poruchy spojené s impotencí zahrnují:

 • Alzheimerova choroba
 • nádory mozku či páteře
 • mrtvice
 • temporální epilepsie
 • U mužů, kteří byli na operačním zákroku, mohlo dojít k poškození nervů, které způsobují impotenci.

Profesionální cyklisté mohou mít také zkušenosti s dočasnou impotenci. To proto, že tlak na zadek a genitálie může mít vliv na funkci nervů.

VLIV LÉKŮ NA IMPOTENCI

impotence-léky

Užívání některých léků může mít vliv na průtok krve, což může vést k ED. Nicméně pacient by nikdy neměl přestat užívat lék bez souhlasu svého lékaře, i když je známo, že způsobují impotenci.

Příklady léků, které mohou způsobit impotenci:

 • alfa-adrenergní blokátory, včetně tamsulosinu (Flomax)
 • betablokátory, jako je například karvedilol (Corega) a metoprololu (Lopressor)
 • chemoterapie rakoviny – léky, jako je cimetidin (Tagamet)
 • tlumících centrální nervový systém, jako je například alprazolam (Xanax), diazepam (Valium) a kodein (nachází se v různých značkových léků)
 • stimulující centrální nervovou soustavu, jako je například kokain nebo amfetaminy
 • diuretika, jako je furosemid (lasix) a spironolakton (Aldactone)
 • syntetické hormony, jako je leuprolid (ELIGARD)

IMPOTENCE ZE SRDCE

Podmínky, které mají vliv na srdce a jeho schopnost správně pumpovat krev může způsobit impotenci. Bez dostatečného průtoku krve do penisu, člověk nemůže dosáhnout erekce.

Ateroskleróza, onemocnění, které způsobuje že krevní cévy zůstávají ucpané může zásadním trvalým způsobem zajistit impotenci. Vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak (hypertenze), jsou také spojeny se zvýšeným rizikem pro vznik impotence.

ŽIVOTNÍ STYL

Aby muž mohl dosáhnout erekce, musí nejprve projít fází vzrušení. Tato fáze může být vyvolána i emocionální reakcí. Pokud má někdo emoční poruchu, může mít vážný problém stát se sexuálně aktivním, tedy vzrušeným.

Deprese a úzkost jsou spojeny se zvýšeným rizikem impotence. Deprese je pocit smutku, ztráta naděje, nebo bezmocnost. Únava spojená s depresí má také vliv na impotenci.

Schopnost podat výkon, resp. jeho neschopnost může způsobit úzkost a ta může být další příčinou impotence. Pokud člověk nebyl schopen dosáhnout erekce v minulosti, může mít obavy, že nebude moci dosáhnout erekce v budoucnu. U muže se také může stát, že nedokáže dosáhnout erekce s určitým partnerem. Muž s ED v souvislosti s trémou může být schopen mít funkční erekci při masturbaci nebo když spí, ale není schopen udržet erekci při pohlavním styku.

Užívání drog jako kokain a amfetamin má také za následek impotenci. Užívání alkoholu as ním spojený alkoholismus může také ovlivnit schopnost člověka dosáhnout nebo udržet erekci. Navštivte svého lékaře, pokud se domníváte, že můžete mít problém s užíváním návykových látek.

LÉČBA IMPOTENCE

Existují dva základní způsoby léčby impotence a to buď farmakologická nebo chirurgická. Pro muže s lehkými příznaky impotence mohou být velmi vhodným řešením výživové doplňky jako například Vimax který zlepšuje erekci a sexuální styk. & o dalších možnostech léčby si můžete přečíst i zde.

CELKOVÝ DOJEM

Impotence může změnit lidský život a mít vliv na jeho sebeúctu. Všimněte si, že stárnutí není jedním z největších příčin impotence. ED není považován za přirozenou součástí stárnutí. Existuje množství zásahů, resp. léčebných postupů, které dokáží eliminovat erektilní dysfunkcia zkvalitnit tak sexuální život.

Pokud máte negativní zkušenosti s projevy erektilní dysfunkce, můžete anonymně vyjádřit svůj názor a pomoci tak dalším návštěvníkům.

Leave a Reply